wszystko o automatyzacji procesów i pracy

   
     napisz do nas: admi@swiat-automatyki.pl
Tap To Call

Sprawdź techniki przemysłowego osuszania powietrza

Niektóre gałęzie przemysłu do wytwarzania produktów wysokiej jakości wymagają szczególnie suchego powietrza. Dotyczy to w dużej mierze przemysłu związanego z produkcją leków, energetycznego i spożywczego. Suche powietrze zapobiega namnażaniu się szkodliwych organizmów, bakterii i grzybów. Ma to znaczenie w każdej z wspomnianych gałęzi produkcji przemysłowej. Środki farmakologiczne powinny powstawać w sterylnych warunkach, żywność powstająca w atmosferze ochronnej dłużej zachowuje świeżość, suche powietrze zapobiega występowaniu zwarć, które mogą być niezwykle szkodliwe dla urządzeń energetycznych. Dla wytworzenia tego rodzaju warunków wykorzystuje się specjalne urządzenia, które mają za zadanie osuszyć powietrze atmosferyczne.

Fizyka królową nauk

Przemysłowe osuszanie powietrza
Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

Osuszanie powietrza na większą skalę może się odbywać dzięki zaawansowanym zjawiskom fizycznym związanymi z właściwościami wody. Zjawisko zastosowane w osuszaczach atmosferycznych określa się mianem adrorpcji. Opiera się ona na wiązaniu nadmiaru wody przez specjalne tworzywo do tego przeznaczone. Osuszacze wykorzystujące to zjawisko to osuszacze adsorpcyjne (http://www.pneuma.pl/product-pl/osuszacze-adsorpcyjne-hda-regenerowane-na-zimno/31/). Maszyny te wprowadzają powietrze pod ciśnieniem do pojemnika ze Specjalną substancją, ogrzewają je i schładzają w odpowiednio dopasowanym cyklu dla wyeliminowania jak największej ilości wilgotności z powietrza. Istotne, żeby w zakładzie przemysłowym były warunki zmniejszające ilość wtłaczanego zawilgoconego powietrza, w przeciwnym wypadku wykorzystywanie osuszacza nie ma sensu.

Sprężone powietrze

Osuszacze są także wykorzystywane w układach pneumatycznych. Wyższe ciśnienie wytrąca z powietrza wilgoć, która jest niemile widziana w każdym urządzeniu mechanicznym. Wilgoć z układów wysokiego ciśnienia odprowadza się stosując tam osuszacze wysokociśnieniowe (http://www.pneuma.pl/product-pl/osuszczacze-ziebnicze-plh-wysokiego-cisnienia-do-50-bar/30/). Zasada działania jest podobna, ale efektywność i odporność musi być proporcjonalnie większa. Tego rodzaju osuszacz powinien być w stanie wytrzymać ciśnienie panujące w układzie, które niejednokrotnie przekracza sto atmosfer. Innym sposobem usuwania wody z mechanizmów pneumatycznych jest jego ochładzanie. Jest to metoda równie skuteczna co adsorpcja, wymaga jedynie wdrożenia innych procesów technologicznych w czasie produkcji urządzenia.

Comments are closed.